Türkiye Cumhuriyeti

Oslo Büyükelçiliği

Büyükelçilik Duyurusu

Türkçe Anadil Dersleri Konusunda Başlatilacak Çalişmaya Dair Duyuru , 18.06.2013

 

Türkiye Cumhuriyeti Oslo Büyükelçiliği olarak Türk vatandaşlarımızın/kökenli kişilerin çocuklarının, anavatanları, kültürleri ve kimlikleri ile doğrudan bağlarını sağlayan anadillerini öğrenmesine büyük önem vermekteyiz.  Türkiye’den bakan dahil üst düzey yetkililerimizin Norveç’i ziyaretlerinde yapılan toplantılarda dile getirilen hususlardan sizlerin de bu konuya büyük önem verdiğiniz anlaşılmaktadır.

 

Türkiye’den öğretmen görevlendirilmesi konusu da dahil olmak Norveç makamları nezdinde yapılan girişimlerimize olumlu yanıt almak maalesef mümkün olamamıştır.  Norveç eğitim sisteminin özel yapısı nedeniyle, velilerin okullardan anadil dersleri konusunda ısrarlı bir biçimde talepkar olması ve çocukların da açılmış olan sınıflardaki derslere eksiksiz olarak devam etmesi önemlidir.

 

Bu nedenle Büyükelçilik olarak Norveç’te yerleşik derneklerimizin, eğitim işiyle uğraşan kişilerin, velilerin ve elbette öğrencilerin katılımıyla anadil derslerinin artırılması ve içeriğinin daha cazip ve kaliteli hale getirilmesi için bir çalışma başlatılmasının faydalı olacağı düşüncesindeyiz. Bu çalışmayı yürütmek üzere, vatandaşlarımızın yoğun olarak yaşadığı şehirlerdeki “gönüllülerden” oluşacak bir “ANADİL PLATFORMU” kurulabileceği, bu Platformun bir yandan anadil derslerine ilgiyi arttırmak üzere bilgilendirme ve özendirme çalışmaları yaparken, diğer yandan da okullar temelinde anadili Türkçe olan çocukların bilgilerini derleyebileceği ve bu okullar nezdinde anadil sınıfları açılması için girişimde bulunabileceği akla gelmektedir. Böyle bir çalışmanın başlatılması halinde Büyükelçiliğimiz her türlü desteği vermeye ve yönlendirmelerde bulunmaya hazırdır.

Yaz tatilinin bu konuların üzerinde düşünmek için güzel bir vesile teşkil etmesi dileğiyle  konuya ilişkin görüş ve önerileriniz ve bu çalışma yer almak isteğinizi 16 Eylül 2013 tarihine kadar Büyükelçiliğimize iletmenizden memnuniyet duyulacaktır.

 

Saygılarımızla.