Türkiye Cumhuriyeti

Oslo Büyükelçiliği

Büyükelçilik Duyurusu

T.c. Oslo Büyükelçisi Şanıvar Olgun’un Norveç Türk Toplumuna Yönelik Yeni Yıl Mesajı 27.12.2012 , 27.12.2012

Norveç’teki Türk toplumunun değerli üyeleri,

 

Türkiye’nin Oslo Büyükelçisi olarak yaklaşık bir yıl önce başladığım görevim vesilesiyle sizlerle birlikte yeni bir yıla girmekten mutluluk duymaktayım. 2012 Ocak ayında üstlendiğim Türkiye Cumhuriyeti’ni Norveç Krallığı nezdinde temsil görevime başlamamın ardından, ülke ve ulusumuzun Norveç’teki daimi temsilcileri olan sizlerle mümkün olan her fırsatta görüşmeye, çalışmalarınıza destek vermeye ve birer ferdi olduğunuz devletimizin desteğini sizlere her daim yansıtmaya gayret ettim. Bu vesileyle Oslo’daki toplumumuza ek olarak, 2012 yılında ziyaret fırsatı bulduğum Drammen, Moss ve Trondheim’da toplumumuz ve temsilcileriyle bir araya gelmekten büyük memnuniyet duydum.

 

        2012 yılı boyunca gelişerek devam eden Türkiye ile Norveç arasındaki mükemmele yakın olarak nitelendirilebilecek ikili ilişkilerin hiç şüphesiz en önemli saç ayaklarından birini, sizlerin bu ülkedeki varlığı teşkil etmektedir. Bu meyanda, 2012 yılı boyunca, Norveç’te yaşayan vatandaşlarımız ve Türkiye asıllı Norveç vatandaşlarının Norveç toplumunun her kademesindeki yerinin güçlendirilmesi konusunda hep birlikte güzel çalışmalar yapıldığını görmekten ve bu çalışmalara katkı sağlayabilmekten mutluluk ve memnuniyet duyuyorum.   

 

        Norveç’teki toplumumuzun varlığın en büyük göstergesi olan derneklerimiz ve bunların kapsamlı bir kısmının gönüllülük esasında oluşturdukları federasyonumuz, Norveç genelindeki etkinlikleri ve bu ülkedeki toplumumuzun sorunlarının çözümüne yönelik çalışmaları ile sadece sizlerin yaşam standartlarına katkı sağlamamakta, ayrıca iki ülkeyi daha da yakınlaştırmakta ve karşılıklı anlayışın geliştirilmesine katkı anlamında da büyük bir potansiyeli içlerinde barındırmaktadırlar.

 

        Bundan önce olduğu üzere, 2013 yılında da Türkiye Cumhuriyeti Oslo Büyükelçiliği olarak, mesaimizi Türkiye-Norveç ilişkilerinin geliştirilmesi yanında, bu ülkedeki toplumumuzun güven, huzur ve gönençli bir geleceğe kavuşmasına hasretmeye devam edeceğiz. Bu vesilesiyle hatırlatmak istediğim bir husus, geçmişte olduğu üzere, önümüzdeki sene de, Büyükelçiliğimizin kapısının tüm vatandaşlarımıza her daim açık olacağıdır. Özellikle Konsolosluk Şubemizce sizlere verilen hizmetin kalitesini yükseltmek adına sizlerden gelebilecek tüm yapıcı öneri ve eleştirileri açık bir yüreklilikle beklemekteyiz.

 

       Bu duygu ve düşüncelerle, 2013 yılı için hepinize sağlık, mutluluk ve esenlikler diler, mesai arkadaşlarımla birlikte yeni yılınızı içtenlikle kutlarım.     

 

                            Şanıvar Olgun

                                   T.C. Oslo Büyükelçisi