Türkiye Cumhuriyeti

Oslo Büyükelçiliği

Büyükelçinin Mesajı

Norveç’te yaşayan Türk toplumunun değerli üyeleri,

Türkiye ile Norveç arasında diplomatik ilişkiler 1926 yılında kurulmuştur. Oslo’da ilk yerleşik temsilciliğimiz 1946’da açılmış, 1957 yılında Büyükelçilik düzeyine yükseltilmiştir.  

Türkiye ile Norveç bugün her alanda gelişen ve derinleşen ikili ilişkilere sahiptir. Ülkelerimiz ortak değer ve görüşlerin rehberliğinde, küresel ve bölgesel pek çok konuda  uluslararası düzeyde yakın ve yapıcı bir işbirliği yürütmektedir.  Norveç Kralı V. Harald ve Kraliçe Sonja’nın Sayın Cumhurbaşkanımızın daveti üzerine 4-7 Kasım 2013 tarihlerinde ülkemize gerçekleştirdikleri devlet ziyareti, iki ülke arasında devlet başkanı düzeyindeki ilk ziyareti oluşturmuştur.  

Devletten devlete ilişkinin ötesinde, insanlarımızın birbirleriyle teması, 1960’lı yılların ikinci yarısından itibaren ülkemizden Norveç’e yönelik göç ile birlikte yoğunlaşmıştır. O dönemde kısa sürede ülkemize geri dönmek üzere Norveç’e gelen vatandaşlarımız bugün bu ülkenin ayrılmaz parçası haline gelmiş, ülkelerimiz arasında önemli bir bağ oluşturmuştur. Bu özel bağ sayesinde bugün Türkiye-Norveç ilişkileri siyasetten bilime, sanattan ekonomi ve ticarete her alanda güçlenen temellere sahiptir. Arzumuz ve çabamız, Norveç’te yaşayan Türk toplumunun, kimliğinden kaynaklanan özgüvenle, Norveç’in siyasi, ekonomik, kültürel ve sosyal hayatına aktif olarak katılması, yetenekli ve iyi eğitimli bireyleriyle Norveç toplumunun ileriye götürülmesinde rol almasıdır. Bugün bunun pek çok örneğini görmek mümkündür. Bu güzel örneklerle hep birlikte gurur duyarken daha iyisini başarabileceğimizi de hatırda tutmalıyız. Yeni nesillerimizin iyi eğitim almalarına özel ağırlık vermeliyiz.

Türkiye Cumhuriyeti Büyükelçiliği adına sizleri huzur ve esenlik dileklerimle selamlarım.  

 

Şafak Göktürk

Büyükelçi